26 Temmuz 2017 Çarşamba

Halil Efe 3 Aylık - Uçak- Gemi- Kara Yolculuğu
Halil Efe 3. ayında hem uçak hem gemi hem de kara yolculuğu yaptı. Leyleği havada gördü vesselam. Yolculuklarımız sorunsuz geçti ne mutlu ki. Sanırım bebeğimiz de bizim gibi gezmeyi seven biri olacak. Tek problem, gemi yolculuğunda alt bakım ve emzirme yeri sıkıntısının olmasıydı. Maalesef ki her yerde bebekli ailelerin hayatını kolaylaştıracak imkanlar bulunmuyor.

Mart ayında, Almanya'da ikamet eden dayım vefat etti. Çocukları, defnedilebilmesi için önce İstanbul'a uçakla cenazeyi naklettiler, oradan da kara yoluyla Çanakkale'ye götürdüler. Çok sevdiğim, birlikte uzun vakitler geçirip, sohbet ettiğimiz dayımın vefatının ben İstanbul'dayken olmasının, bir mesaj olduğunu düşündüm. Ailemle beraber ve tabi ki Halil Efe'yle, cenaze aracının arkasında kendi aracımızla 6 saat yol gittik. Pambık yol boyunca oto koltuğunda uyudu, hiç sorun yaratmadı. Vardığımızda ise, cenaze evinin hem kalabalık olması, hem de bir bebeğin geceyi geçirmesine çok uygun olmaması nedeniyle, evi yarım saat mesafede olan babannemizde kaldık.  Böylece hem dayıma son görevimi gerçekleştirmiş oldum hem babanne ve dedemiz torunlarıyla vakit geçirdiler, hem de bebeğim herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadı.

3. ay doktor kontrolü İstanbul'daki bir hastanede yapıldı. Normalde sağlık ocağı bebeklerin tüm aşılarını yapıyor ancak 3. ayda tavsiye edilen ama devletin karşılamadığı Rota virüsü aşısını yaptırabilmek için özel bir hastaneye gitmemiz gerekiyordu. Özellikle 2 yaş altındaki bebeklerde ateş, kusma ve ishal şeklinde bağırsak enfeksiyonu yapan rota virüsüne karşı koruma sağlayan bu aşı, 2 veya 3 doz olarak ağızdan yapılabiliyor. Biz 2 doz olanını tercih ettik. 2 ay sonra 2. dozu yapılacak ve tamamlanmış olacak.

Halil Efe bu ay  5800 gram, 67 cm olmuş. Kıbrıs'taki hastanemiz, İstanbul'daki sağlık ocağı, İstanbul'daki özel hastane derken, farklı tartılardan dolayı kilo ölçümleri de farklılaştı. Ondan mıdır bilmiyorum, bu ay beklediğimden daha az kilo almış görünüyor. Ayrıca kendini seslerle ifade etmeye başladı, sürekli auu, uu, aaa diye sesler çıkartıyor. Acaba bizim pambık erken mi konuşacak?


Önümüzdeki ay işe başlamam gerekiyor. Doğum sonrası izinlerim bitecek ve yıllık iznimden de 15 gün kullanmış olacağım. Şirketimde ücretsiz izin kullanamıyorum. Bu durum beni hem üzüyor hem de korkutuyor. Keşke yeni doğum yapmış özel sektör çalışanlarına, işlerini kaybetme riski olmadan, daha fazla süreyle bebeklerine bakım olanağı sağlanabilse.
2 yorum:

 1. Bebeğiyle seyahat edebilen ailelere hayranım. İnşallah hep böyle sorunsuz geçer yolculuklarınız.

  Bebek en az 6 aylık oluncaya kadar annesi tarafından bakılsa çok iyi olur ama her iş yerinde bu imkan sağlanmıyor. Umarım iyi bir bakıcı bulursunuz da gözünüz arkada kalmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şule Hanım inşallah. Bebeğimiz doğmadan önce, hep bebek doğunca hayatınız kısıtlanır ona göre yaşarsınız demişlerdi. Benim de duam, bizim gibi gezmeyi, yürümeyi, arkadaş buluşmalarını seven huzurlu bir bebeğimizin olmasıydı. Şu ana kadar biZ değil o bize uyum sağladı.Umarım öyle devam eder.

   Maalesef çalışan anneler için çok zor bir durum. KKTC de yasalar TÜrkiye'deki yasalara göre daha zorluyor bebekli anneleri. Bu arada babannemizi ikna ettik. Sağolsun ben işe başladığımda 3 ay kadar bizimle kalıp, Halil EFe'ye bakacak. Sonrası Allah kerim.

   Sevgiler.

   Sil