18 Ağustos 2016 Perşembe

18.- 22. Haftalar - Detaylı Ultrason

Bu haftalar çok hızlı ilerliyor, yetişmekte zorlanıyorum. Son haftalar ise çok yavaş geçecek diyorlar, bakalım bende ne olacak? Hamileliğin haftası haftasına uymuyormuş. Artık hareketlerimin biraz daha ağırlaştığını hissediyorum. Ara ara gelen enerji patlamaları dışında, işten eve geldiğimde hiçbir şey yapasım olmuyor. Çok şükür baba adayımız yardımlarını esirgemiyor benden. Aileden uzakta, yardım edecek kimse olmadığında, eşlerin birbirlerini anlayıp yardımcı olması çok büyük nimetmiş.

Artık kendimize bir rutin oluşturduk. Haftanın en az 5 günü, akşam yemeklerinden sonra en az 3 km yürüyüş yapıyoruz. Haftanın en az 2 günü de yüzüyoruz. Doktor bol bol yüz ve yürüyüş yap, şimdiden alışırsan, son haftalarda çok rahat edersin dedi. Umarım bu rutini mümkün olduğunca devam ettirebiliriz.

Çok yorgun olduğum  iki gün, üst üste, sabah ayağıma giren kramplarla uyandım. Hamilelikte olması olağanmış, doktorum eğer sıklığı artarsa, magnezyum takviyesi yaparız dedi. O günden beridir bir daha olmadı. Ama ya yüzerken  kramp girerse diye denizde sosisimle yüzüyorum :)

Sosis
12 Temmuz 2016 günü doktorumuzda kontrolüm vardı. Oğluş gayet iyi, büyüyor kuzucuk. Doktor 3 hafta sonraya detaylı ultrason taraması için randevu verdi. 2 Ağustos 2016 günü 22. haftamdayken, detaylı ultrason için hastaneye gittik. Detaylı ultrasonu Radyoloji Uzmanı/Perinatolog yapıyor. Böylelikle kendi doktorum dışında başka bir uzman daha bebeğin tüm gelişimini, organlarını incelemiş, değerlendirmiş oluyor. Radyoloji bölümündeki özel ultrason odasına girdik, Uzman Doçent doktorumuz geldi. Şansımızdan mıdır, enerjimizden midir bilmem, her doktor randevumuzun geçtiği gibi, bu da gırgır şamata eşliğinde geçti. Pambığımızda çok akıllı, her pozisyonda uğraştırmadan bol bol poz verince, 15-20 dakika içinde ultrasonumuz sona erdi. Detaylı Ultrasonda bebeğin, kalbine, ciğerlerine, damarlarına, beynine, yarık dudak olup olmadığına vb. herşeyine bakılıyor. Bütününü incelemekten ziyade ayrıntılı olarak tüm organları değerlendiriliyor, içinde bulunduğu suyun yeterli olup olmadığına bakılıyor.

Kuzucuğumun çok şükür ki, herhangi bir riskli durumu yokmuş, herşey yolundaymış. Ve tam tamına 380 gram olmuş :) Kilosu da haftasıyla oldukça uyumluymuş. Detaylı ultrasondan aldığımız raporu, doktorumuza gösterdik, o da herşeyin yolunda olduğuna kanaat getirdi. Yüzme ve yürüyüşe devam etmemi istedi. Kilom +5 olmuş. Hamile olmadan öncekine göre daha dengeli ve porsiyonları daha ufak yememe rağmen, nasıl oluyor da kilo alıyorum anlamıyorum :) Neyse ki, 22. hafta için 5 kilo normalmiş.

Göbek değil bebek, bebek :)
18.-22. Haftalarda Ben

Bu aralar elim ayağım tutmuyor sanki, sakarlığım üstümde. Elime aldığım birşeyi nasıl oluyor da düşürüyorum ben de anlamıyorum. İş yerinde iki kez ayran düşürdüm, her taraf ayran oldu, artık korkuyorlar ben  ayran içerken :) Karnım futbol topu gibi gergin. 2-3 gün üst üste göbek deliğimin çevresinde gerilmeyle birlikte ağrım oldu, sonra geçti. Meğer göbeğin büyümesinden dolayı böyle şeylerle karşılaşabilirmişim.

18.- 22. Haftalarda Pambık

Pambık büyümeye devam ediyor. Boş alanı buldu tabi, sağdan soldan frikikler, kaleye gol atışlar :) Hareketlenmelerinin bir düzen içerisinde olduğunu farkettim. Sabah ben işe  giderken, 7.00 civarı kahvaltı öncesi, birkaç ben buradayım, günaydın anniş hareketi, 10.30-11.00 gibi hani benim kuru yemişim-meyvem, ara öğünüm atışları, akşam da yemek öncesi saat 18.30 gibi acıktım huuu sesimi duyan var mı hareketleri :) Her gün aynı saatte aynı hareketlenmeler. Kendi yarım kilocuk ama düzenini oturtmuş bile.

Bu Haftanın Sözü

İlk 3 ay folik asit kullanmıştım. 1 ay herhangi bir ilaç takviyesi vermedi doktorum.4. aydan itibaren ise demir+ b12+folikasit ten oluşan hapı günlük kullanmamı istedi. Son kontrolümüzde ise, bu haftalarda artan D vitamini ve Kalsiyum ihtiyacına bağlı olarak hap verdi. İki günde bir kullanmam yeterliymiş.

3 hafta sonra yani 25. haftada, kontrole aç karnına gideceğim. Şeker testi yapılacakmış. Doktorum, benim ve bebeğin kilosunun normal gitmesinden dolayı, kan testi ile bakacağını, eğer gerekirse şeker yüklemesi yapacağını söyledi. İnşallah şeker yüklemesine gerek kalmadan güzel sonuçlar ile karşılaşırım. Bakalım, zaman ne gösterecek...
18 yorum:

 1. Hayırlısı ile kucağına alırsın inşAllah kuzum . Su gibi geçiyor zaman. Anlamayacaksın bile bir bakmışsın kucağında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk 6 ay su gibi geçti gerçekten de Güzel Kuğum. Bundan sonra daha az kaldı. İnsan hem merakla bekliyor, hem yaşayacaklarını bilmediği için korkuyor, bu sorumluluğu alıp, başarabilecek miyim diyor. Rabbim hiç birimizi utandırmasın. Çok teşekkür ederim.
   Sevgiler kuğucuğum.

   Sil
 2. Gebelik çok özel bir süreç.Dilerim keyifli geçer :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin inşallah. Şu ana kadar çok güzel ve sorunsuz geçti şükürler olsun. Umarım bunda sonrası da bir o kadar gönlümüze göre olur.
   Sevgiler.

   Sil
 3. Ya anne olası geliyo insanın amaaa :D Maşallah nazar değmesin tütütütü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah, hayırlı ve istediğiniz zamanda, istediğiniz şekilde olsun. Çok teşekkür ederim :)

   Sil
 4. Eneeeem hanımım o göbik yakışıo mu hiç pambıka???? :D şişir şişir o ne olmaz, yetersiz :P ahahahha :)))
  Maşallah size :) özledim yahu! Başladı di mi kıpırtılar? Çok keyifli bundan sonrası... Hissetmesi...
  Sağlıkla al kucacığına inşallah :)
  Bak görüorum tarif marif gelio senden, yorma kendini he :P
  Kramp hep yaşarım ama o hamileliğimde ağlatan krampı unutamam... Eşim fırlamıştı garibim kramp olduğunu anlamadı nasıl korkmuştu ;D akşamları bir muz götüresin ;)

  Geldim gördüm kaçtım! Öpücükkkk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahaha :) Dağınığım güldürdün beni. Merak etme löööp diye birden çıktı göbüşüm. O günden bugüne bile çok büyüdü.
   Kıpırtılar başladı, şimdilerde ciddi ciddi hissediliyor dışarıdan bile. Gerçekten çok acaip ve keyifli bir duyguymuş. Rabbim hepimizin yavrularını korusun.
   Formdan çok düştüm Dağınık, eskisi gibi tarif de yapamıyorum :)
   Kramplar için muz, maden suyu vb yiyorum canım. Ama farkettim ki o gün çok yorulduysam, çok ayakta kaldıysam ya da çok oturduysam kramp oluyor. Buna çok şükür.
   Çok öpüyorum canım benim hep oğluşunu hem seni ;)

   Sil
 5. Ayyyy canım benimmmmmm hayırlısıyla ve sağlıkla doğsun inşallah 😍😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin Tigris Hanımcığım.
   İnşallah çok teşekkür ederim.

   Sil
 6. Allah sağlıcakla kucağınıza almayı nasip etsin.Bıdığın aynı saatlerde hareketlernmelerine baya gülümsedim çok hoş sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin çok teşekkür ederim, çok sağolun. Düzenli bir hayatı var kuzucuğun, saati belli :)

   Sil
 7. İki hafta oluyor bebeği anlat artık neler yapıyor 😊

  YanıtlaSil
 8. İki haftadır yazmadın anlamında yani 😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sıcaklar beni mahvetti, içimde hiçbir şey yapma isteği kalmadı Kuğucuğum. Tembellik fora ;)

   Sil